Badanie stóp oraz analiza chodu

Badanie przeprowadzane jest przez wykwalifikowanego biomechanika, specjalizującego się w patologii ruchu.

Wizyta ma na celu diagnostykę biomechaniczną naszego ciała i znalezienie przyczyny powstawania danej dolegliwości np.:

  • bóle stóp
  • bóle kolan
  • bóle miednicy i kręgosłupa
  • dyskomfort przy uprawianiu sportu

W skład badania wchodzi:

  • badanie na platformie reakcji sił podłoża w statyce i dynamice
  • badanie na Podoskanie 2D w statyce
  • badanie na Podoskopie
  • videografia 2D
  • badanie manualne i fizykalne

Wiele osób nie wie kto to podolog i nie wie czym się zajmuje. Nic w tym dziwnego ponieważ to nowa dziedzina zajmująca się leczeniem i diagnostyka stóp.

 

Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach (niekiedy również na dłoniach). Wykonuje pedicure medyczny/ kosmetyczny. Najczęściej zgłaszającymi się osobami są diabetycy, osoby starsze. Osoby z infekcjami grzybicznymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Do podologa powinien zgłosić każdy kto chce prawidłowo zadbać o swoje stopy. U nas w gabinecie wykonujemy badanie mikologiczne ( na obecność grzybów) i/lub bakteriologicznego.

Jeśli masz problemy takie jak:

  • brodawki wirusowe,
  • zrogowacenia (odciski, modzele, nagniotki),
  • pękające pięty,
  • infekcje grzybicze,
  • infekcje bakteryjne,
  • nadmierna potliwość,
  • wrastające paznokcie,
  • odklejanie się płytki paznokciowej – Onycholiza
  • paznokcie pogrubione,
  • paznokcie rurkowate,

Podstawowy zabieg podologiczny

Podstawowy zabieg podologiczny

Rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu i sprecyzowania problemów występujących na stopach. Podolog oczyszcza zrogowaciały naskórek za pomocą skalpela oraz opracowuje płytkę paznokciową odpowiednio dobranymi frezami. Podczas zabiegu można wykonać dodatkowe usługi lecznicze lub pielęgnacyjne na stopach. Następnie w zależności od zapotrzebowania aplikuje odpowiednie preparaty oraz opatrunki aktywne. Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces ewentualnego leczenia i regeneracji skóry oraz płytki paznokciowej.

Jeśli masz problemy takie jak:

Donec pulvinar, eros quis convallis vestibulum, neque turpis
iaculis mi, in ultrices nisl magna ut leo.

Odcisk– jest to zmiana hiperkeratotyczna (zbyt intensywne rogowacenie) pojawiająca się na skórze stóp. Spowodowana jest ona długotrwałym, miejscowym uciskiem, który powoduje nieprawidłowe złuszczanie oraz wgniatanie zrogowaciałego naskórka w głąb skóry- niekiedy tworzenie rdzenia. Odcisk charakteryzuje się odgraniczeniem od zdrowego naskórka, bolesnością podczas chodzenia oraz w odciążeniu. Niekiedy ból może pojawiać się w znacznej odległości od zmiany. Spowodowane jest to długotrwałym uciskiem zrogowaciałego naskórka- rdzenia odcisku na zakończenia nerwowe.

Odciski najczęściej występują na śródstopiu, bocznych oraz zewnętrznych stronach palców.

Należy zwrócić uwagę na to, iż u dzieci najczęściej pojawiającą się zmianą na skórze stóp jest brodawka wirusowa często błędnie diagnozowana jako odcisk.

Wrastające paznokcie – to najpowszechniejsza dolegliwość aparatu paznokciowego, która najczęściej dotyka dużego palca u stopy (palucha), rzadziej pozostałych palców stóp czy rąk. Niektóre osoby mają ku temu predyspozycje genetyczne. Wśród przyczyn należy jednak upatrywać także niewłaściwe skracanie paznokci oraz noszenie za ciasnego lub niewygodnego obuwia. W naszym gabinecie oferujemy terapie za pomocą klamry Tytan i Frazera.

Modzele- Modzele to duże, twarde i żółte lub szare odciski, które są otoczone zaczerwienioną skórą. Główną przyczyną powstawania modzeli jest nacisk lub tarcie wywierane przez niedopasowane obuwie, dlatego tego typu odciski zazwyczaj pojawiają się na podeszwach stóp. Z kolei nagniotki to małe, stwardniałe, bezbarwne punkty, które zazwyczaj tworzą się na palcach stóp. Nagniotki, w przeciwieństwie do modzeli, powodują ostry ból, którego przyczyną jest wrastający w skórę rdzeń, uciskający zakończenia nerwowe skóry.

Brodawki – potocznie nazywane są kurzajkami, a ich przyczyną jest zakażenie wirusem HPV. Usuwamy je za pomocą metody elektrokoagulacja.

Stopa cukrzycowa jest to powikłanie związane z cukrzycą. U osób, cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub/i mikrokrążenia. Pacjenci są narażeni na urazy, drobne otarcia poprzez brak odczuwania bólu, co może prowadzić w następstwie do pojawienia się trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Grzybica paznokci-  jest powszechnym i łatwo rozprzestrzeniającym się schorzeniem. Infekcje grzybicze paznokci częściej występują u mężczyzn. Na zachorowanie bardziej narażone są również osoby starsze (schorzenie dotyczy aż 3 na 4 osób powyżej 60 roku życia) oraz chorujące na cukrzycę, choroby naczyń obwodowych, łuszczycę, raka czy AIDS. Grzybica paznokci jest również częstsza u palaczy tytoniu.

Grzybica paznokci bywa lekceważona przez chorych. Niesłusznie, ponieważ nieleczona – może prowadzić do powikłań.